OPRACOWANIE KWALIFIKACJI DO CHOROBY LEŚNIOWSKIEGO – CROHNA
Czym jest choroba Leśniewskiego – Crohna?
Przewlekłe nieswoiste zapalenie jelita, które najczęściej zlokalizowane jest w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego. Charakteryzuje się ogniskowością zmian zapalnych, które mogą sięgać od jamy ustnej do odbytu.
Jednak w większości przypadków cała choroba przebiega w końcowym odcinku jelita krętego. Na tę chorobę najbardziej narażone są młode osoby w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat, jednak choroba może także pojawić się u osób po 60 roku życia.
Objawy choroby Leśniewskiego – Crohna:
- biegunką
- gorączką
- bólami brzucha i skurczami (ból dotyczy najczęściej dolnej części brzucha po prawej stronie, co bywa mylone z zapaleniem wyrostka robaczkowego),
- krwią w stolcu,
- ból i dyskomfort w okolicy odbytu
Diagnostyka w chorobie Leśniowskiego – Crohna:
Jeśli występują objawy wymienione wyżej należy przede wszystkim udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem pod kątem całego układu pokarmowego.
Następnie zlecany jest szereg badań:
• morfologia krwi
• stężenie biochemiczne krwi, sprawdza się m.in. poziom albuminy, elektrolitów, bilirubiny
• badanie przeciwciał związanych z chorobą
• badanie kału – kalprotektyna
Kolejnym krokiem jest wykonanie badań diagnostycznych tj:
• badanie endoskopowe, które ma na celu ocenić stan fragmentu śluzówki jelita
• gastroskopia
• kolonoskopia
• enteroskopia – ocena jelita cienkiego
• rezonans magnetyczny
• tomografia komputerowa
Jak radzić sobie z chorobą Leśniowskiego- Crohna w codziennym życiu?
Przede wszystkim głównym celem jest wywołanie u pacjenta remisji choroby i jej utrzymanie poprzez podawanie leków działających na układ odpornościowy tj. metotreksat, steroidy, pochodne kwasu 5-aminosalicylowego. Niestety, również dochodzi do operacji chirurgicznych w zaawansowanym stopniu choroby.
Aby załagodzić objawy choroby Leśniewskiego-Crohna należy:
- unikać wyrobów tytoniowych
- unikać stresu
- uzupełnienie niedoborów pokarmowych – w wyniku choroby może dojść m.in. do odwodnienia, zaburzeń elektrolitów, niedoboru żelaza czy witaminy B12,
- stosowanie suplementów wapnia i witaminy D – ma to związek z faktem, że osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna są bardziej narażone na osteoporozę
Jeśli macie Państwo diagnozę w kierunku choroby Leśniowskiego- Crohna i żadne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, zapraszamy do kontaktu z zespołem koordynatorów w celu zdobycia szerszych informacji na temat badania biologicznego, które przeprowadzane jest w ośrodku Globe Badani Kliniczne w Kłodzku.