Czym jest reumatoidalne zapalenie stawów? – artykuł przygotowany przez doktora Jarosława Niebrzydowskiego
Wielu pacjentów pyta: czym jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?
Chciałbym wyjaśnić, że jest to choroba charakteryzująca się głównie przewlekłym procesem zapalnym w stawach. Początkowe objawy to ból i obrzęki stawów, sztywność poranna, a czasem także sztywność stawów po dłuższym bezruchu w ciągu dnia.
RZS jest chorobą przewlekłą z koniecznością leczenia jej przez lata.
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jaki lek i w jaki sposób leczy chorobę. Jakie mogą wystąpić komplikacje w trakcie przyjmowania leków i co trzeba robić w takich sytuacjach. Nie ma leków bez objawów ubocznych. Problem polega na tym, jak często i jakie zaburzenia mogą wywołać. Na ile są one istotne i jak postępować, aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Każdy chory musi wiedzieć, kiedy i jakie badania kontrolne powinien wykonywać oraz znać objawy uboczne, jakie mogą wystąpić po leku, który przyjmuje. Jest to bardzo istotne ze względu na konieczność długotrwałego leczenia. Podstawową sprawą jest zrozumienie samej choroby. Właściwe postępowanie może znacznie ograniczyć dolegliwości bólowe, pomóc szybciej zahamować postęp choroby i zapewnić choremu większą aktywność, a w związku z tym lepsze warunki życia. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) przebiega w bardzo zróżnicowany sposób. Czasem, zwłaszcza na początku, choroba nie jest łatwa do rozpoznania. Skuteczność leczenia zależy od czasu i dawki leku / leków leczących.
Bardzo ważne jest, aby wykorzystać wszelkie możliwości do zahamowania postępu choroby jak najszybciej. Uszkodzenia w stawach i ścięgnach występujące w przebiegu choroby są często nieodwracalne. Wielu chorych, po ustąpieniu choroby, ma dolegliwości typowo mechaniczne z powodu ubytków w chrząstkach, kościach, ścięgnach lub spowodowane zniekształceniami czy też usztywnieniami stawów. Uzyskanie poprawy wymaga wtedy dodatkowych zabiegów chirurgicznych.
Jedną z możliwości wsparcia leczenia i jednocześnie uzyskaniem bardzo szczegółowych badań (np. badania krwi, rezonans magnetyczny stawów dłoni, RTG dłoni) oraz pozostania pod opieką lekarza specjalisty jest udział w badaniu klinicznym. Do badania klinicznego kwalifikują się pacjenci ze specyficznymi objawami choroby, które są opisane w protokole do badania. Niewielu pacjentów ma szanse skorzystania z takiego badania.
Jako lekarz przedstawiam swoim pacjentom możliwości leczenia w ośrodkach badań klinicznych i pozostawiam ich decyzji czy chcą brać udział w leczeniu nowoczesnymi, badanymi obecnie preparatami.
Doktor Jarosław Niebrzydowski
Autor poradnika „Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów”
Więcej wiadomości na stronie www.doktorjarek.pl